زوج و خانواده همسرداری آیا در یک رابطه سالم هستید؟ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟
post image

آیا در یک رابطه سالم هستید؟ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟

روابط بخش مهمی از یک زندگی سالم است. تحقیقات نشان داده است كه ارتباطات اجتماعی برای سلامت جسم و روان بسیار مهم هستند.افرادی که روابط سالم دارند بیشتر در معرض رفتارهای سالم قرار میگیرند و امید به زندگی بیشتری دارند.

به عنوان مثال ، تحقیقات نشان داده است افرادی که روابط عاشقانه سالم تری دارند ، کمتر در معرض بیماری قلبی و عروقی قرار میگیرند.

.فراموش نکنید که ما هیچ رابطه کاملی نداریم.روابط درو اقع ترکیبی از ویژگی های سالم و ناسالم است.آنچه باعث ایجاد روابط سالم می شود این است که شخص تشخیص دهد که آیا این روابط کاراست و برای حفظ ارتباط و رفع مشکلات تلاش کند

افراد غالبا بجای صحبت کردن درمورد ویژگی های یک رابطه سالم و خوب بیشتر درمورد ویژگی های یک رابطه بد و ناقص صحبت میکنند.


سوالاتی که باید از خودتان بپرسید:

آیا به هم اعتماد دارید؟

به هم احترام می گذارید؟

آیا از علایق و تلاش های یکدیگر حمایت می کنید؟

آیا با هم صادق هستید؟

آیا می توانید هویت فردی خود را حفظ کنید؟

آیا در مورد احساسات ، امیدها ، ترسها و رویاهای خود صحبت می کنید؟

آیا شما احساس و ابراز علاقه و محبت می کنید؟

آیا در روابط شما برابری و انصاف وجود دارد؟


نیازهای هر شخص متفاوت است؛ به عنوان مثال ، برخی از افراد نسبت به دیگران نیاز بیشتری به صداقت و محبت دارند. در یک رابطه سالم ، هر فرد قادر است آنچه را که لازم دارد ، بدست آورد.

ویژگی های رابطه سالم

هر رابطه ای نسبت به رابطه دیگر متفاوت اند، اما برخی از ویژگی های اصلی وجود دارد که رابطه سالم رو از رابطه ناسالم متمایز میکنه.


اعتماد


اعتماد به شریک زندگی یک مؤلفه اصلی برای هر رابطه سالم است.تحقیقات نشان می دهد که توانایی شما در اعتماد به دیگران برگرفته از سبک دلبستگی شماست.روابطی که در اوایل زندگی تجربه شده اند ، در شکل گیری روابط آینده تاثیر میگذارد. با این حال ، اگر روابط گذشته شما ناپایدار و غیرقابل اعتماد بوده، باید از راه های دیگری برای اعتماد استفاده کنید.

اعتماد با نحوه برخورد شرکا با یکدیگر ایجاد می شود. وقتی می بینید که شریک زندگی شما با شما خوب رفتار می کند ، پس قابل اعتماد است و در صورت نیاز به او در کنار شما خواهد بود ، پس به احتمال زیاد او این اعتماد را در شما ایجاد خواهد کرد.

برای اعتمادسازی باید خود افشاگری کنید.که باگذر زمان ما فرصت هایی پیدا میکنیم تا بتوانیم این اعتماد را مورد ارزیابی قرار دهیم.هرجه این اعتماد بیشتر شود ما بیشتر احساس امنیت و راحتی میکنیم.اگر احساس می کنید که باید مسایلی را از شریک زندگی تان پنهان کنید پس مطمن باشید که به او اعتماد ندارید..


صراحت و صداقت


این احساس را درخودتان بوجود بیاورید که میتوانید در یک رابطه سالم باشید.به این باور برسید که هر زوجی میزان خاصی از صراحت و صداقت را دارد به همین منظور هیچوقت اینطور تصور نکنید که باید موضوعاتی را پنهان کنید یا خودتان را تغییر دهید.صادق و صریح بودن باعث میشود بیشتر احساس کنید که زن و شوهر هستید و اعتماد به یگدیگر را بیشتر میکند.

در آغاز رابطه ، ممکن است در مورد آنچه مایل به فاش کردن هستید احتیاط کنید. با گذشت زمان ، با افزایش صمیمیت یک رابطه ، شرکاء شروع به افشای بیشتر افکار ، عقاید ، علاقه ها و خاطرات خود برای یکدیگر می کنند.

همه این نکات به این معنی نیست که شما باید تمام مسایل خود را با همسر خود درمیان بگذارید بلکه به این معنی است که شما یک حریم خصوصی نیز دارید.زوج های سالم نیاز نیست که همیشه درکنار هم باشند و همه چیز را به هم بگویند.بلکه درواقع باید زمانی که احساس کردید که باید موضوعی را بگویید تا احساس بهتری داشته باشید آن موضوع را درمیان بگذارید.

درمورد میزان صداقت دریک رابطه بعلت مشکلاتی که ایجاد میکند اختلاف نظرهای بسیاری وجود دارد .مطالعه ای نشان میدهد که وقتی افراد از میزان صراحت شریک خود ناراضی هستند این موضوع را با شریک خود در میان میگذارند و باعث رفع مشکل میشود که این خود دلیلی بر اثبات صداقت با شریکتان است.شریک زندگی شما ممکن است نیازهای متفاوتی در مقایسه با شما داشته باشد و این یعنی با حفظ مرزهای خود راهی برای سازش پیدا کنید.منظور از مرزها پنهان کاری نیست.

گاهی اوقات شریک زندگیان از این موضوع سوء استفاده میکند و به همین منظور بهتر است که محدودیت های ایجاد کنید به عنوان مثال دسترسی به شبکه های اجتماعی شما که بهتر است چنین کاری را انجام ندهید.


احترام متقابل


در روابط سالم افراد احترام متقابل به یکدیگر میگذارند.آنها به هم احترام میگذارند و باعث تحقیر یکدیگر نمی شوند.چندین روش مختلف وجود دارد که زوجین می توانند احترام خود را نسبت به یکدیگر نشان دهند. این شامل:


گوش دادن به یکدیگر

عدم تعویق در انجام دادن کارها

درک و بخشش وقتی شخص اشتباه می کند

ایجاد خوشبختی در زندگی برای شریک خود

به چیزهای که شریک تان علاقه مند است شما نیز علاقه مند هستید

اجازه می دهد تا شریک زندگی شما فردیت خود را داشته باشد

حمایت و تشویق یکدیگر

قدردانی و سپاس از یکدیگر

داشتن همدلی با یکدیگر


محبت


هر رابطه ای از میزان محبت در آن رابطه مشخص میشود.تحقیقات نشان داده اند که میزان محبت و اشتیاق به نسبت روزهای اولیه آشنایی کاهش پیدا میکند و این درحالی است که نیاز به محبت هیچ تغییری نمیکند.

توجه داشته باشید که نیازهای محبت و جسمی در هر فردی متفاوت است.واین یک مقدار مشخصی نیست.برای سنجش این میزان محبت به رضایت زوجین ارتباط دارد.فقط توجه داشته باشید این عشق و علاقعه واقعی از طریق میزان خلوص در این میزان است.


ارتباط خوب


روابط سالم و طولانی مدت ، چه یک دوستی ساده باشد یا مشارکت عاشقانه باشند ، به توانایی برقراری ارتباط خوب نیاز دارند.شاید خیلی از افراد چنین تصوری داشته باشند که یه رابطه باید بدون درگیری باشد درحالی چنین نیست و افراد باید برای حل اختلافات به میزانی مهارت گفت و گو استدلال داشته باشند.

بعضی اوقات درگیری می تواند فرصتی برای تقویت ارتباط با شریک زندگی شما باشد. تحقیقات نشان داده است که درگیری صمیمی می تواند در روابط صمیمی سودمند باشد ، در صورت مشکلات جدی ، این امکان را فراهم می کند تا شرکاء تغییراتی را انجام دهند که به نفع آینده روابطشان باشد.

برای جلوگیری از افزایش تعارضات در ارتباط ها باید مهارت حل اختلاف و استدلال را آموخته باشید


بده و بستان


استحکام هر رابطه ای به میزان عمل متقابل بستگی دارد.و منظور این نیست که هر واکنشی برای یک عکس العمل هست.بلکه شما کاری را انجام میدهد که اقعا به انجام آن علاقه مندید.در هرگز خود را در روابط بدهکار ندانید بلکه گاهی اوقات شریک شما به یک حمایت بیشتری نیاز دارد و گاهی پیش میاد که دیگر شریک زندگی علاقه دارد که حمایت بیشتری انجام دهد پس نباید یک رابطه بده بستانی کامل ایجاد کرد.


علائم مشکلات


نمیتوان گفت که هر رابطه ای به صورت کامل بدون هیچگونه مشکلی میباشددر واقع روابط با گذر زمان تغییر میکند بخصوص زمانی که روابط دچار استرس شود که در بیشتر اوقات بعلت استفاده از سازوکارهای مقابله این حالت پیش میاد که روابط دچار پیچیدگی هایی میشود.


احساس فشار برای تغییر آنچه که هستید

احساس فشار برای دست کشیدن از علایقتان

از دست دادن مزرهای خصوصی خود و یا فشار برای از بین بردن مزرهای خصوصی

نابرابری در تقیسم پول و مستغلات

احساس فشار برای کنترل رفتار

انتقاد کردن از آنچه که انجام میدهید

ترس از به اشتراک گذاشتن افکار و احساسات خود

ضعف در ارتباط

عدم رعایت انصاف در حل وفصل اختلافات

اگر احساس میکنید که درکنار هم بودن یک تعهد است

دوری

فریاد زدن

خشونت فیزیکی


  • بیشتر بخوانید...
  • نظرات کاربران
آیا در یک رابطه سالم هستید؟ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟

آیا در یک رابطه سالم هستید؟ویژگی های یک رابطه سالم چیست؟

درک روابط مبتنی بر ذهن آگاهی

درک روابط مبتنی بر ذهن آگاهی

چگونه در خانواده مذاکره کنیم؟

چگونه در خانواده مذاکره کنیم؟