سلامت و پزشکی پیشگیری و بیماریها رایج ترین اختلالات خواب:تعاریف،نشانه ،درمان
post image

رایج ترین اختلالات خواب:تعاریف،نشانه ،درمان

اختلالات خواب می تواند زندگی شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و میلیون ها نفر را درگیر کند. اختلالات خواب می تواند باعث ناامیدی شبانه، مشکلات در صبح و مسایل و مشکلات عملکرد سرتاسر طول روز را به همراه داشته باشد.


آنچه در این مقاله خواهید خواند:


_ بیخوابی

_ خر و پف کردن و آپنه یا تنگی نفس در خواب

_ فلج خواب

_ سندرم پای بیقرار

_ سندرم خستگی مزمن

_ پرواز زدگی

_ اختلال عاطفی فصلی


اختلالات خواب می تواند ناشی از عوامل جسمانی یا روانی باشد. جامعه پزشکی حدود 100 اختلال متفاوت را شناسایی و تعریف کرده است.

بیخوابی، معمول ترین اختلال خواب است که به طور مزمن حدود 10 % از بزرگسالان یا افراد بالغ و بطور حاد 25% افراد بالغ را تحت تاثیر قرار می دهد. اختلالات خواب باعث می شود که نتوانید به قدر کافی بخوابید بنابراین احساس می کنید اصلا استراحت نکرده اید و تمام طول روز خمیازه می کشید.


بیخوابی می تواند به شکل های متفاوتی بروز کند. برخی افراد در به خواب رفتن مشکل دارند به این مفهوم که قبل از به خواب رفتن 20 تا 30 دقیقه در رختخواب بیدار می مانند. این وضعیت در برخی دیگر از افراد به این صورت است که مکررا بیدار می شوند و نمی توانند دوباره به خواب روند.

بیخوابی می تواند بصورت حاد و یا مزمن باشد. اگر مشکل بیخوابی شما دست کم سه شب در هفته به مدت حداقل سه ماه طول بکشد به عنوان بیخوابی مزمن تشخیص داده می شود. چند نوع بیخوابی دیگر نیز وجود دارد که بیماری خانوادگی مرگبار یا کشنده را در پی دارد -نوع نادری است که چنان که از نام آن بر می آید در خانواده رخ می دهد (تمام خانواده را درگیر می کند) و باعث می شود افراد نتوانند بقدر کافی بخوابند به طوری که زندگی شان را تهدید کرده یا اینکه حتی منجر به مرگ آنها می گردد.

درمان های موثری که برای انواع بیخوابی وجود دارد شامل رفتار درمانی شناختی برای بیخوابی ( CBTI) و کاهش مصرف قرص های خواب می باشد.خروپف کردن و آپنه یا وقفه تنفسی در خواب

شاید به نظر برسد که خروپف کردن بی خطر است. خروپف به دلیل مسدود شدن نای طی خواب ایجاد می شود. اگر انسداد نای بقدری شدید باشد که به مدت چند ثانیه مانع از تنفس گردد، در این صورت خروپف شدیدتر می شود و آپنه یا تنگی نفس به همراه دارد که مساله مزمنی است و بطور بالقوه به شرایط پزشکی بدتر و شدیدتری را به همراه دارد.


فردی که آپنه یا تنگی نفس در خواب دارد ممکن است تنفس او به مدت 10 ثانیه یا بیشتر مثلا چندین بار طی مدت یک ساعت متوقف گردد. این امر سطوح اکسیژن خون شما را کاهش داده و وقتی بدنتان این این کمبود اکسیژن را احساس می کند بنابراین دوباره از خواب عمیق خارج شده و دوباره تنفس می کنید.

وقفه تنفسی یا آپنه خواب می تواند به علت انسداد مسیر هوای بالایی باشد که آپنه انسدادی خواب نام دارد یا دلیلش این باشد که مغز نمی تواند تنفس شما را بطور متناوب برقرار کند که آپنه یا تنگی نفس خواب مرکزی نام دارد (چون از سیستم عصبی مرکزی نشات می گیرد).


آپنه خواب و کم خوابی که به همراه می آورد می تواند عامل یا تشدید کننده مسایل و مشکلات پزشکی دیگری شود که شامل فشار خون بالا، نارسایی قلبی و دیابت می باشد. همچنین به عواقب وخیمی همچون حمله قلبی یا نارسایی قلبی و سکته و مرگ ناگهانی منجر می گردد.


آپنه خواب اساسا به واسطه یک بررسی خواب که پلی سومنوگرافی یا آزمایش چندگانه خواب نام دارد قابل تشخیص می باشد. خبر خوب این است که شما می توانید از بین درمان های موثری که وجود دارد یکی را انتخاب کنید.ناهنجاری های خواب

با درنظرگرفتن واژه لاتین parasomnia که به معنای "مربوط به خواب" می باشد، بنابراین ناهنجاری های خواب همان اختلالات خواب هستند که رفتارهای غیرطبیعی یا ناهنجار خواب را نشان می دهند.

ناهنجاری های خواب، رویدادهای فیزیولوژیکی و رفتاری و غیرطبیعی را شامل می شود که در مراحل مختلفی از خواب رخ می دهند. 7 انواع متداول آن شامل موارد زیر است:


وحشت در خواب

راه رفتن در خواب یا خوابگردی

خوردن در خواب

رابطه جنسی در خواب

اختلال رفتاری حرکات سریع چشم (REM).

بهرحال، در زمان خواب، ممکن است یک سری از رفتارها را انجام دهد.

علت زمینه ای یا اصلی ناهنجاری های خواب می تواند مسایل دیگری همجون آپنه یا تنگی نفس باشد. در این صورت اگر شرایط زمینه ای درمان گردد آن رفتارها نیز برطرف می گردد. 


درمان های دیگر می تواند شامل موارد زیر باشد:

اقدامات ایمنی احتیاطی همچون قفل کردن یا آلارم گذاشتن درها و پنجره ها در موردی که فرد در خواب راه می رود، می تواند به عنوان یک راهکار درمانی محسوب گردد. داروهای آن شامل ملاتونین یا دونازپام می باشد.فلج خواب

تصور کنید که یک روز صبح بیدار شوید و قادر به حرکت نباشید. همانطور که تصور می کنید فلج خواب می تواند وحشتناک باشد!

این مشکل می تواند در هر مرحله ای طی انتقال بین خواب و بیداری یا زمانی که تازه به خواب رفته اید یا وقتی بیدار می شوید اتفاق افتد. برخی افراد در خواب توهم می زنند که می تواند هولناک باشد -گویی موجود عجیبی روی شما افتاده و سعی دارد تا به شما آسیب وارد کند- یا کلا گیج و سردرگم می شوید که آیا آنها موجودی زمینی هستند و فکر کنید اتفاقی افتاده در حالی که اصلا چیزی نشده باشد.

فلج خواب مساله بسیار متداولی است که حدودا 25 % افراد عادی دست کم یک بار در طول زندگی شان آن را تجربه می کنند. آن می تواند یک علامت حمله خواب نیز باشد. دوره یا طول مدت آن اساسا فقط چند ثانیه طول می کشد بطوری که مغز شما بطور کاملا طبیعی بیدار شده یا کاملا به خواب می رود.

صرفا دانستن اینکه در این شرایط چه اتفاقی می افتد می تواند ترس و هراس ناشی از آن را کاهش دهد. در موارد نادری ممکن است پزشکان داروهای ضد افسردگی تجویز کنند تا دفعات تکرار یا فراوانی دوره های فلج را کاهش دهند.  • بیشتر بخوانید...
  • نظرات کاربران
میگرن:سردردهایی کشنده

میگرن:سردردهایی کشنده

رایج ترین اختلالات خواب:تعاریف،نشانه ،درمان

رایج ترین اختلالات خواب:تعاریف،نشانه ،درمان