روانشناسی مهارتهای زندگی چطور در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم؟
post image

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم؟

این طبیعی است که گاهی اوقات روزی کسل کننده داشته باشید، اما اگر در تمام زندگی در جست وجوی یک قوری قهوه تمام نشدنی هستید و هر زمان که در رختخواب هستید اشتیاق به خواب دارید، وقت آن رسیده عادتهای خود را ارزیابی کرده و آنهایی که باعث کاهش انرژیتان میشود را تغییر دهید.

اگر خستگیتان همراه با نشانه است یا آنقدر شدید است که قادر به انجام کارها به طور طبیعی نیستید، به دکتر مراجعه کنید. اگر گزارش سلامتی خود را گرفتید، اما همچنان بیشتر روزها خسته میشوید نباید این خستگی را عادی بدانید یا به رختخواب بروید. با وجود اینکه گاهی اوقات در مسیر زندگی با مشکلات مواجه میشوید، میتوانید با ایجاد تغییرات کوچک سطح انرژی خود را افزایش دهید.


آنچه در این مقاله خواهید خواند:


- خوابتان را چک کنید

- سوخترسانی بدن با پروتئین

- آب، آب در هر جا

- تفریح و سرگرمی داشته باشید

- ذهنتان را با چیزهای خوب مشغول کنید

خوابتان را چک کنید.

واضح است که خواب خیلی کم شما را خسته میکند. اگر اغلب شبها کمتر از هفت ساعت میخوابید نه تنها خسته میشوید، بلکه سلامتیتان به طور جدی به خطر میافتد. این نگرانیها شامل موارد زیر میشود:

افزایش وزن

افسردگی

خطر افزایش تصادفها

کاهش مصونیت

خطر افزایش دیابت و مشکلات قلبی

مختل شدن فکر، حافظه، خلق و خو

در حالیکه خواب خیلی کم از شایعترین دلایل خستگی است، بطور شگفت انگیزی مطالعات نشان داده که معمولاً خواب بیش از نه ساعت در شب خطر چاقی، دیابت و سر درد را افزایش میدهد. بنابراین حد تعادل را حفظ کنید: اکثر بزرگسالان در هفت تا هشت ساعت خواب شبانه بهترین خواب را دارند.

 یکی دیگر از عوامل کاهش انرژی ساعت زنگدار است. این بسیار وسوسه انگیز است که نه دقیقه بیشتر چشمانتان را روی هم بگذارید اما فقط برای چرت کوتاه زمان کافی دارید نه برای خواب کامل. بهتر است موقع زنگ خوردن ساعت سریع از جایتان بلند شوید.

همان قدر که تغذیه مناسب و ورزش برای سلامتی مهم است خواب هم اهمیت دارد. پس آن را جایگزین فعالیتهای دیگر نکنید.

سوخترسانی با پروتئین

اگر صبحانه معمولی شما مافین، دونات، یک کاسه گندم خالص باشد یا حتی بدتر از آن اصلاً چیزی نخورید تأثیرش را فقط تا چند ساعت حس میکنید. پر کردن معده با کربوهیدرات منجر به افزایش قند خون میشود که تاب آوردن در مقابل ماشین خودکار غذا را برای شما سخت میکند و دوباره دچار عارضه قندخون بالا میشوید.

پروتئین را در هر وعده غذایی خود بگنجانید و میان وعدهای میزان پروتئین و کربوهیدرات یکسان داشته باشید. اگر فرصت دارید برای صبحانه تخم مرغ آبپز درست کنید اگرنه روی نان تست گندم کره بادام زمینی بزنید و از یک کاسه ماست با میوه یا غذاهای پروتئینی غنی شده یا آبمیوه لذت ببرید. به جای اینکه در بعدازظهر یک عالمه شکلات از ماشین خودکار بردارید، تکه های سیب با تکه پنیر کوچک میل کنید. پروتئین قندخون را ثابت نگاه میدارد و شما را شاداب میسازد.

از روی کاناپه بلند شوید.

دور از عقل به نظر میرسد، اما روزانه نیاز است که با فعالیتهای بیشتر جسمتان خسته شود. ورزش سوختوساز بدن شما را افزایش میدهد. خلق و خویتان را بهتر میکند و به خواب شبانهی شما کمک میکند. نیازی به ساعتها وقت گذاشتن در سالن ورزشی نیست؛ حتی بیست دقیقه پیاده روی تند اطراف محوطه خانه برایتان مفید است.

آب، همه جا آب

کم آبی بدن منجر به خستگی میشود. اکثر مردم در طول روز به اندازه کافی آب نمینوشند. با داشتن یک بطری آب دم دستی مصرف آب را بالا ببرید و قبل از هر وعده غذایی یک لیوان پر آب بنوشید. کار دیگری که شما را سرزنده میکند دوش گرفتن است. اگر قصد دوش گرفتن ندارید صورت یا فقط دستانتان را با آب سرد بشویید تا حس شادابی به شما دست بدهد.

تفریح و سرگرمی داشته باشید.

خندیدن با صدای بلند بهترین افزایش دهنده انرژی بدن است که هیچ خرجی هم ندارد. فیلم شاد تماشا کنید، رمان جذاب یا داستان مصور مورد علاقه خود را بخوانید. دوست خوش خنده خود را فرا بخوانید.

با شریک زندگی خود وقت بگذرانید و با او بیشتر از اینکه بخوابید در رختخوابی آرام و راحت عشقبازی داشته باشید. رابطه جنسی نه تنها به شما احساس خوبی میدهد و از استرستان میکاهد، بلکه سطح آدرنالین و اندورفین بدن را بالا میبرد بهطوری که روز بعد انرژی دارید.

کاری جدید امتحان کنید. درکلاسی که توجهتان را جلب میکند نام نویسی کنید، غذاهای رستوران جدید را امتحان کنید. یک کار تفریحی یا ورزش جدید یاد بگیرید.حتی تغییرات کوچک مثل مدل موی جدید یا مسیر جدیدتان به محل کار روال زندگی شما را متحول میسازد و بیشتر احساس نشاط خواهید کرد.

ذهن خود را با چیزهای خوب مشغول کنید

استرس و منفیگرایی و افسردگی کاهشدهندهی انرژی هستند. اگر تحت تأثیر افکار غمانگیز قرار بگیرید، ممکن است به متخصصی نیاز پیدا کنید تا به شما در بهبود حالتان کمک کند. اما برای استرس و ناراحتیهای روزانه، یکی از موارد زیر را امتحان کنید.

 داوطلب شدن: یکی از بهترین راهکارهای بهبود حال روحی کمک کردن به دیگران است.

اظهار قدردانی در دفترچه خاطرات: هر شب یک یا دو دقیقه قبل از خواب وقت بگذارید و اتفاق خوب آن روز را بنویسید.

بخشنده باشید: عصبانیت، کینه، خودخواهی یا رنجش انرژی و روحیهی شما را تضعیف میکند.

افکار منفی را رها کنید و بگذارید ذهن بر موضوعات مهیج تمرکز کند.

مراقبه(مدیتیشن): نیازی نیست یک ساعت بر روی روانداز بنشینید تا از مدیتیشن بهره ببرید. فقط سه دقیقه شمارش تنفس به حالت نشسته در سکوت ذهنتان را آرام میکند و حس هوشیاری به شما دست میدهد.


معنویت: چه شخصی مذهبی باشید یا خود را فردی روحانی ببینید همین ارتباط با قدرتی والا بهترین راه برای رها کردن نگرانیهایتان است، از آنچه دارید تشکر کنید و نگرانیها و افکاری که منجر به خستگی میشوند را رها کنید.  • بیشتر بخوانید...
  • نظرات کاربران
کارهایی که افراد موفق انجام نمیدهند!!!

کارهایی که افراد موفق انجام نمیدهند!!!

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم؟

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم؟

از انتظارات تا واقعیت های زندگی

از انتظارات تا واقعیت های زندگی

آنچه باید درباره مشاوره آنلاین بدانیم

آنچه باید درباره مشاوره آنلاین بدانیم

کارهایی که باید به تنهایی انجام دهید

کارهایی که باید به تنهایی انجام دهید

آنچه باید درباره مشاوره آنلاین بدانیم

آنچه باید درباره مشاوره آنلاین بدانیم