post image

10 دلیل بدرفتاری کودکان و برخورد صحیح با آنها

کودکان از رفتارهای خود استفاده می کنند تا نشان دهند که چه احساسی دارند و به چه چیزی فکر می کنند. عملأ ، آنها با رفتار خود چیزی را نشان میدهند كه لزوماً قادر به گفتن آن نیستند.


_علل اساسی مشکلات رفتاری درکودکان

هنگام بکارگیری استراتژی نظم و انضباط توجه داشته باشید که اول علت های احتمالی مشکل رفتار را در نظر بگیرید.


1_آنها توجه می خواهند

وقتی والدین با تلفن صحبت می کنند ، با دوستان یا خانواده دیدار می کنند ، یا مشغول به کار هستند ، بچه ها احساس می کنند که به آن توجه نمیکنید و با پرت کردن یک شئ ، ناله کردن ، یا ضربه زدن به خواهر و برادر خود سعی بر این دارند که جلب توجه کنند.

حتی اگر این رفتار ها تنشزا باشند ، بچه ها باز هم این رفتار ها را انجام میدهند. نادیده گرفتن رفتارهای منفی و تمجید از رفتارهای مثبت یکی از بهترین راهها برای مقابله با رفتارهای تنشزا است.

2_ بچه ها در حال یادگیری از دیگران هستند

بچه ها با تماشای دیگران یاد می گیرند چگونه رفتار کنند.

بچه ها هرآنچه که از تلوزیون یا کسی یاد بگیرند را تکرار میکنند.

فرزندان خود را از قرار گرفتن در معرض رفتارهای تهاجمی در تلویزیون ، بازی های ویدیویی و زندگی واقعی دور کنید و از الگویهای رفتاری سالم برای آموزش فرزند خود در موقعیتهای مختلف استفاده کنید.


3_ بچه ها محدودیتهای خود را آزمایش می کنند


وقتی قوانینی را تنظیم کرده اید و به بچه ها گفته اید که مجاز به انجام آنها نیستند ، اغلب می خواهند ببینند جدی هستید یا خیر. آنها فقط محدودیت ها را آزمایش می كنند تا دریابند كه هنگام شکستن قوانین چه عواقبی خواهد داشت.


محدودیت ها را واضح تعیین کنید و پیامدهای آن را مداوم تکرار کنید. اگر بچه ها فکر کنند شانسی وجود دارد که ممکن است بتوانند از پیامد های کاری فرار کنند ، غالباً وسوسه می شوند که آن را امتحان کنند. اگر به آنها نشان دهید که هر بار که یک قانون را نقض کنند ، نتیجه منفی می گیرند ، شروع به سازگاری بیشتر می کنند.

4_آنها توانایی خود را کم می کنند

بعضی اوقات مشکلات رفتاری ناشی از عدم توانایی است. کودکی که فاقد توانایی های اجتماعی باشد ممکن است در بازی کردن با دیگر کودکان سوء رفتار نشان دهند. کودکی که فاقد توانایی حل مشکل است ، ممکن است اتاق خود را تمیز نکند زیرا نمیداند وقتی اسباب بازی های او در جعبه اسباب بازی قرار نگیرد ، چه اتفاقی رخ میدهد.


وقتی فرزند شما بدرفتاری کرد ، به جای اینکه به او توجه نکنید ، به او یاد دهید که در عوض چه کاری باید انجام دهد. جایگزین رفتار نادرست را به او نشان دهید تا بتواند از اشتباهات خود را اصلاح کند و از آن درس بگیرد.


5_کودکان استقلال می خواهند

کودکان وقتی به مدرسه میروند به دنبال استقلال رفتاری درکارها خود هستند و دوست دارند کارهای بیشتری را به تنهایی انجام دهند. در این بازه زمانی مهارت های جدید خود را به نمایش میگذارند و به خاطر تلاش هایی که برای استقلال این مهارت ها انجام میدهند ممکن است باعث ایجاد رفتار های ناهنجار شود و گاهاً با بی احترامی رفتار کنند.


نوجوانان ممکن است برای اینکه نشان دهند میتوانند برای خودشان تصمیم بگیرند نسبت به بزرگسالان سرکش شوند. آنها ممکن است قواعد را به صورت مقدماتی بشکنند و سعی کنند به بزرگسالان نشان دهند که نمی توانند مجبور به انجام کارهایی شوند که نمی خواهند انجام دهند.


به فرزندتان گزینه های مناسب پیشنهاد بدهید. از کودک خود بپرسید ، "آیا شما آب یا آب یخ می خواهید بنوشید؟" به نوجوان خود بگویید ، "این وظیفه شماست که تصمیم بگیرید چه موقع کارهای خود را انجام دهید و به محض انجام کارهای خود ، می توانید از وسایل الکترونیکی خود استفاده کنید." داشتن آزادی متناسب با سن ، نیاز کودک شما را به استقلال برآورده می کند


6_آنها نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند

بعضی اوقات بچه ها نمی دانند که در مورد احساس خود چه کنند. ممکن است وقتی دچار احساس عصبانیت می شوند به راحتی غرق شوند و در نتیجه ممکن است پرخاشگر شوند. حتی ممکن است وقتی دچار احساس هیجان یا استرس شوند بی حوصله عمل کنند.


کودکان باید برای کنار آمدن با احساساتی مانند غم ، ناامیدی و اضطراب روشهای سالم بیاموزند. به کودکان در مورد احساسات بیاموزید و به آنها روشهای سالم برای مدیریت احساسات خود را نشان دهید تا از بد رفتاری جلوگیری شود.


وقتی بچه ها کنترل بهتری بر احساسات خود دارند ، می توانند از مهارت های بهتر برای مقابله با احساسات خود استفاده کنند. ممکن است کودک به جای سوء رفتار برای بیان احساسات خود ، یاد بگیرد که وقتش را برای آرام کردن خود بکار بگیرد.

7_آنها نیازهایی دارند

هنگامی که کودک احساس گرسنگی ، خستگی یا بیماری می کند ، رفتارهای ناشایست انجام می شود. اکثر کودکان نوپا و پیش دبستانی برای نشان دادن آنچه لازم دارند ، خوب نیستند. در نتیجه ، آنها اغلب از رفتار خود برای نشان دادن نیازهای خود استفاده می کنند.

والدین می توانند با جستجوی نیازهای آنها از بروز مشکلات رفتاری جلوگیری کنند.


8_آنها قدرت و کنترل می خواهند

قدرت و کنترل گاهی اوغات در رفتار نادرست نقش دارد ولی گاهی اوقات از رفتارهای كمی ضد و نقیض میتوان نتیجه گرفت كه كودك سعی می كند تا كنترل خود را به دست آورد.


هنگامی که کودک تلاش میکند رفتارهایی انجام دهد که کنترل بعضی از کارها را در دست بگیرد مشکلات رفتاری بوجود می اورد که ممکن است مبارزات قدرت به وجود آورد. یکی از راه های جلوگیری از مبارزات قدرت ، ارائه دو گزینه به کودک است. به عنوان مثال ، بپرسید "آیا ترجیح می دهید الان اتاق خود را تمیز کنید یا بعد از پایان این برنامه تلویزیونی؟"

با ارائه دو گزینه می توانید بچه ها را در برخی اوضاع کنترل کنید. این می تواند بسیاری از استدلال ها را کاهش دهد و این احتمال را که کودک از دستورالعمل ها پیروی کند را بیشتر می کند


9_سوء رفتار تأثیرگذار است

یکی از ساده ترین دلایلی که بدرفتاری بچه ها وجود دارد به دلیل موثر بودن آن است. اگر شکستن قوانین آنها را به آنچه می خواهد برساند ، آنها به سرعت یاد می گیرند که با رفتارهای نادرست به خواسته خود میرسند.

به عنوان مثال ، كودكی كه تا زمانی كه مادرش تسلیم شود ناله می كند ، می آموزد كه ناله كردن راهی عالی برای رسید به خواسته هایش است. یا کودکی که وسط فروشگاه جیغ میکشد و پدرش موافقت می کند که برای او یک اسباب بازی خریداری کند تا او را از جیغ زدن باز دارد ، می آموزد که این سوءرفتار برای رسیدن به خواسته هایش مؤثر است.

اطمینان حاصل کنید که رفتار نادرست فرزندتان به او کمک نمی کند.

10_مشکلات روانی می تواند منجر به مشکلات رفتاری شودبعضي اوقات كودكان داراي زمينه هاي بهداشت رواني هستند كه به مشكلات رفتاري كمك مي كنند.، بعنوان مثال كودكان مبتلا به )پیش فعالی)ADHD ، ممکن است بیشتر در معرض این رفتار ها قرار بگیرند. اضطراب یا افسردگی اساسی نیز می تواند در بروز این مشکلات رفتاری نقش داشته باشد


ممکن است کودک از رفتن به کلاسهایی که باعث می شود عصبی شود ، دوری کند. یک کودک افسرده ممکن است تحریک پذیر باشد و انگیزه لازم برای انجام کارهای خود یا کارهای مدرسه خود را نداشته باشد.


اگر گمان می کنید فرزند شما ممکن است یک مسئله بهداشت روان یا اختلال رشدی داشته باشد ، با پزشک متخصص کودک خود صحبت کنید. ارزيابي توسط يك روانپزشک ویا مشاور آموزش ديده ممكن است براي تعيين وجود مشكلات اساسي هيجاني در مشكلات رفتاري لازم باشد.

  • بیشتر بخوانید...
  • نظرات کاربران
10 دلیل بدرفتاری کودکان و برخورد صحیح با آنها

10 دلیل بدرفتاری کودکان و برخورد صحیح با آنها