روانشناسی مهارتهای زندگی 5 عمل خودمراقبتی در زندگی
post image

5 عمل خودمراقبتی در زندگی

اگر شما از خود مراقبت نمی کنید ، هیچ کدام از فعالیت های کاهش استرس به شما کمک نخواهد کرد.

اگر خواب کافی ندارید ، مراقبه به بهبوده وضعیت شما کمک نخواهد کرد. در حقیقت ، هنگامی که سعی در مراقبه کردن دارید ، امکان بیهوده بودن تلاش شما زیاد است، زیرا شما از نیاز بدن خود به خواب مراقبت نمی کنید.

به همین ترتیب ، زمانی که یک ورزشکار از غذاهای نامناسب تغذیه کند بدن خود را در وضعیت بد قرار می دهد، و این روش استرس زیادی را کاهش نمی دهد، اگر می خواهید فعالیت های کاهش استرس موثر باشد ، ابتدا باید از نیازهای اساسی خود مراقبت کنید.


مطابق مقاله ژورنالی سال 2017 با عنوان (توسعه یک ارزیابی خود مراقبتی برای روانشناسان)، مراقبت از خود به این صورت تعریف شده است: یک فرآیند چند بعدی ، چند وجهی از تعامل هدفمند در استراتژی هایی که باعث ارتقاء عملکرد سالم و تقویت رفاه می شود.

مراقبت از خود برای ایجاد انعطاف پذیری در برابر عوامل استرس زا که نمی توانید آنها را از بین ببرید در زندگی ضروری است. برای یک زندگی بهتر  باید برای مراقبت از ذهن و بدن خود قدم بردارید.

متأسفانه ، با این حال ، بسیاری از مردم مراقبت از خود را به عنوان یک تجمل بیش از اولویت تلقی می کنند. در نتیجه ، آنها برای رفع مشکلات اجتناب ناپذیر زندگی : احساس غرق شدن ، خستگی و مجهز نبودن می کنند.

این مهم است که نحوه مراقبت از خود را در چندین حوزه مختلف ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل کنید که از ذهن ، جسم و روح خود مراقبت می کنید.

 فهرست

_خود مراقبتی جسمی

_خود مراقبتی اجتماعی

_خود مراقبتی ذهنی

_خود مراقبتی معنوی

_خود مراقبتی عاطفی

_برنامه مراقبت از خود1_خود مراقبتی جسمی

اگر می خواهید خودمراقبتی به طور موثری اجرا شود ، باید از بدن خود مراقبت کنید. به خاطر داشته باشید که بین بدن و ذهن شما ارتباط محکمی برقرار است. وقتی از بدن خود مراقبت می کنید ، احساس خوبی نیز خواهید کرد.


خود مراقبتی جسمی شامل: تغذیه بدن ، میزان خواب ، مقدار فعالیت بدنی است. همچنین، حضور در قرارملاقات ، مصرف دارو طبق دستورالعمل و مدیریت سلامتی بخشی از مراقبت های بدنی میباشد.

وقتی صحبت از مراقبت جسمی خود است ، باید از خودتان سؤالات زیر را بپرسید تا ارزیابی کنید که آیا ممکن است مناطقی برای بهبود وجود داشته باشد:


آیا خواب کافی دارید؟

آیا رژیم غذایی بدن شما را به خوبی تغذیه می کند؟

آیا مسئولیت سلامتی خود را بر عهده دارید؟

آیا به اندازه کافی ورزش می کنید؟

2_خود مراقبتی اجتماعی

جامعه پذیری برای مراقبت از خود مهم است. اما ، اغلب اوقات ، به علت درگیری مشغله های زندگی ایجاد فرصت برای معاشرت با دوستان دشوار است ،این موضوع باعث غفلت از روابط میشود.

روابط نزدیک برای رفاه شما مهم است. بهترین راه برای پرورش و حفظ روابط نزدیک ، قرار دادن وقت و انرژی برای ایجاد روابط خود با دیگران است.


ساعاتی مشخصی که باید به دوستان خود اختصاص دهید یا بر روی روابط خود کار کنید وجود ندارد. نیازهای اجتماعی هرفردی متفاوت است. نکته اصلی این است که بدانید نیازهای اجتماعی شما چیست و برای ایجاد یک زندگی مطلوب اجتماعی ، زمان کافی در برنامه خود ایجاد کنید.

برای ارزیابی خودمراقبتی اجتماعی خود ، در نظر بگیرید:


آیا به اندازه کافی دوستان خود را از نزدیک میبینید؟

شما برای پرورش روابط خود با دوستان و خانواده چه می کنید؟

3_خود مراقبتی ذهنی

تفکراتی که ذهن شما را پر کرده تأثیر زیادی بر بهزیستی روانشناختی شما دارد.

خود مراقبتی ذهنی شامل انجام کارهایی است که ذهن شما را تیز نگه می دارد ، مانند معماها و یا یادگیری موضوعی که شما را مجذوب خود می کند. ممکن است با خواندن کتاب یا تماشای فیلم هایی که الهام بخش ذهن شما هستند را پیدا کنید.


خود مراقبتی ذهنی همچنین شامل انجام کارهایی است که به شما کمک می کند از نظر روحی سالم بمانید. به عنوان مثال ، تمرین صبوری و پذیرش به شما کمک می کند تا گفتگوی درونی سالم تری داشته باشید.


در اینجا چند سؤال را که باید هنگام مراقبت از خود ذهنی فکر کنید ، در نظر بگیرید:


آیا وقت کافی برای فعالیت هایی که ذهنی شما را تحریک می کند می کنید؟

آیا شما در حال انجام کارهای پیشگیرانه برای کمک به سالم ماندن ذهنی هستید؟

4_خود مراقبتی معنوی

تحقیقات نشان می دهد که یک سبک زندگی شامل دین یا معنویت به طور کلی سبک زندگی سالم تری است.


با این حال ، پرورش روح شما لازم نیست دین را درگیر کند. این می تواند شامل هر چیزی باشد که به شما کمک می کند حس عمیق تری از معنا ، درک یا ارتباط با جهان ایجاد کنید.

چه از مدیتیشن لذت ببرید ، در یک گردهمایی مذهبی شرکت کنید و یا دعا بخوانید ، مراقبت از خود معنوی مهم است.


همانطور که زندگی معنوی خود را در نظر می گیرید ، از خود بپرسید:

آیا شما درگیر اعمال معنوی هستید ،به نظر شما موثر است؟


5_خود مراقبتی عاطفی

داشتن مهارت های مقابله ای سالم برای مقابله با احساسات ناراحت کننده مانند عصبانیت ، اضطراب و غم مهم است. خود مراقبتی عاطفی ممکن است شامل فعالیتهایی باشد که به شما کمک می کند تا به طور منظم احساسات خود را تصدیق و بیان کنید.

با یک شریک زندگی یا دوست نزدیک خود در مورد احساسات خود صحبت کنید ، یا وقت خود را برای فعالیت های اوقات فراغت که به شما در پردازش احساسات خود کمک می کند ، اختصاص دهید ، مهم است که خود مراقبتی عاطفی را در زندگی خود جایی دهید.


هنگام ارزیابی استراتژی های خودمراقبتی احساسی خود ، این سؤالات را در نظر بگیرید:


آیا روشهای سالم برای پردازش احساسات خود دارید؟

آیا فعالیتهایی را در زندگی خود دارید که به شما در احساس شارژ شدن کمک می کند؟

_برنامه مراقبت از خود

مراقبت از خود یک استراتژی یک اندازه نیست. برنامه مراقبت از خود شما باید متناسب با نیازهای شما تنظیم شود.

یک برنامه خودمراقبتی برای یک دانشجوی پرمشغله کالج که تمام مدت احساس تحریک ذهنی می کند و زندگی اجتماعی شلوغی دارد ممکن است نیاز به تاکید بر مراقبت از خود جسمی داشته باشد.

از طرف دیگر ، ممکن است یک فرد بازنشسته نیاز بیشتری به مراقبت از خود در زمینه اجتماعی داشته باشد تا از تأمین نیازهای اجتماعی آنها اطمینان حاصل کند.

ارزیابی کنید که در کدام زمینه های زندگی شما نیاز به توجه بیشتری و مراقبت از خود دارید. و زندگی خود را دوباره ارزیابی کنید. با تغییر وضعیت ، نیازهای مراقبت از خود نیز تغییر می کند.


وقتی فهمید که از جنبه خاصی از زندگی خود غافل هستید ، برنامه ای را برای تغییر ایجاد کنید.


لازم نیست همه مسائل را یکباره حل کنید. یک قدم کوچک را که می توانید بردارید برای بهتر مراقبت از خود انتخاب کنید.


سپس ، زمان خود را برای تمرکز روی نیازهای خود برنامه ریزی کنید. حتی وقتی احساس می کنید وقت دیگری مراقبت از خود ندارید ، مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید. وقتی به همه جوانب خود اهمیت می دهید ، متوجه خواهید شد که قادر و کارآمدتر هستید.منبع:گروه تحریر ایگوپلاس


  • بیشتر بخوانید...
  • نظرات کاربران
از انتظارات تا واقعیت های زندگی

از انتظارات تا واقعیت های زندگی

آنچه باید درباره مشاوره آنلاین بدانیم

آنچه باید درباره مشاوره آنلاین بدانیم

کارهایی که باید به تنهایی انجام دهید

کارهایی که باید به تنهایی انجام دهید

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم؟

چطور در طول روز کمتر احساس خستگی کنیم؟

وقتی که بی انگیزه ایم چیکار کنیم؟

وقتی که بی انگیزه ایم چیکار کنیم؟

کارهایی که افراد موفق انجام نمیدهند!!!

کارهایی که افراد موفق انجام نمیدهند!!!